5 kompetencji miękkich, które mogą pomóc Ci osiągnąć sukces

Autor Admin w DOSKONALENIE, ROZWÓJ ZAWODOWY | 0 komentarze

O tym, że kompetencje miękkie są cenione przez pracodawców, słyszymy coraz częściej. Tylko czym tak naprawdę są kompetencje miękkie i czy rzeczywiście warto je rozwijać? W jaki sposób mogą przyczynić się do osiągania przez nas sukcesów zawodowych?

Pracodawcy wymagają, aby ich pracownicy nieustannie rozwijali swoje kompetencję. Tylko jakich efektów oczekują? Czy w Waszej dotychczasowej karierze, spotkaliście się z podpowiedziami, na jakie kompetencje zwrócić większą uwagę, a które dopracować tylko do pewnego, wystarczającego poziomu?

Co sądzicie o kryterium, jakim jest „dopasowanie osobowości potencjalnego pracownika do danej kultury organizacyjnej”? Jak wiele czynników może wpływać na otrzymanie TEJ wymarzonej posady?

multipurpose businessman

Kompetencje miękkie odnoszą się do umiejętności społecznych-koncentrują się na naszych zachowaniach i postawach. Niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmujemy, są one podstawą każdej pracy. Posiadając rozwinięte kompetencje miękkie, budujemy swoją przewagę konkurencyjną na rynku pracy. To od nich zależy m.in. to, czy będziemy się wyróżniać na tle zespołu albo, czy otrzymamy awans.

Jakich cech najczęściej poszukują pracodawcy?

  1. Umiejętność komunikacji

To coś więcej niż zdolność prowadzenia rozmowy. Efektywna komunikacja to przede wszystkim umiejętność aktywnego słuchania (wbrew pozorom nie jest to łatwe dla każdego), czy też odpowiednie dostosowanie komunikatu do odbiorcy. To również wyrażanie się w sposób, który gwarantuje, że potrafimy jasno wyrazić, jakie są nasze oczekiwania, poglądy itp. Każdy z nas posiada swój własny, unikalny styl komunikacji. Jeżeli kiedykolwiek mieliście poczucie, że osoba, z którą rozmawiacie, kompletnie Was nie rozumie, być może oznacza to, że jest to obszar, nad którym warto popracować :)

  1. Umiejętność pracy w zespole

Ponad 90% osób twierdzi, że posiada tę kompetencję. Okazuje się jednak, że samo posiadanie znajomych, przyjaciół nie jest równoznaczne z tym że potrafimy współpracować w zespole. Czy wolisz rozwiązywać zadania samodzielnie, czy w grupie? Jak się czujesz, kiedy pracując nad wspólnym projektem i wiesz, że każda osoba musi wykonać konkretne zadanie, by osiągnąć sukces? W jakim stopniu potrafisz porozumieć się z osobą w zespole, która wydaję się Twoim przeciwieństwem? Również to, w jaki sposób reagujesz na niepowodzenia, za które odpowiedzialna jest cała grupa, określa to, w jakim stopniu masz rozwiniętą tę umiejętność.

  1. Planowanie i organizacja czasu pracy

Najczęściej rozwijana umiejętność na dzisiejszym rynku pracy. Ilość proponowanych szkoleń z tej tematyki pokazuje, jak ważne jest wykorzystywanie swojego czasu w najbardziej efektywny sposób. Zarządzanie sobą w czasie to zdolność oszacowania, ile czasu potrzebujemy na wykonanie zadania czy projektu. Zaplanowanie poszczególnych etapów działania, zapasu dodatkowego czasu na pojawiające się trudności w realizacji, delegowanie zadań – wydaję się proste, jednak opanowanie tych umiejętności wymaga sporo pracy.

  1. Elastyczność

Osoba elastyczna potrafi dopasować się do zmieniających się warunków. Niezależnie od zajmowanego stanowiska, ilość pojawiających się zmian niekiedy powoduje chaos. Zaadaptowanie się do często zachodzących zmian w naszym otoczeniu, wykonywanie zadań, które nie do końca leżą w zakresie naszych obowiązków, czy zdolność podejmowania szybkich i trafnych decyzji to główne czynniki, które definiują tę umiejętność.

  1. Inicjatywa/Proaktywność

Umiejętność, która najczęściej związana jest z możliwością dalszego awansu. To, w jaki sposób pracujemy, jak wywiązujemy się ze swoich obowiązków, w głównej mierze zależy od nas samych. Czy na obecnym stanowisku, wykorzystujesz w pełni wszystkie swoje zdolności, talenty? Czy masz poczucie, że robisz coś ważnego nie tylko dla organizacji, ale również dla siebie? Zaangażowanie, samodzielne szukanie możliwości i rozwiązań bez konieczności namawiania nas do tego może zaprocentować bardziej niż to sobie wyobrażamy. Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie-w jakim stopniu Twoja postawa i sposób pracy wpływa na Twój rozwój na obecnym stanowisku? Gwarantuję, że taki sposób myślenia może zmienić wizję Twojej dalszej kariery zawodowej.

Uświadomienie sobie, na jakim poziomie rozwinęliśmy daną kompetencję, jest niezwykle ważne, bo może nam pomóc w pokonywaniu poszczególnych etapów kariery zawodowej. Aby sprawdzić, które z obszarów powinniście rozwijać, warto zasięgnąć porady eksperta.

Dzięki identyfikacji swoich mocnych i słabych stron będziesz w stanie rozwijać się w efektywny sposób, a to z kolei może pomóc Ci, w osiąganiu coraz większych sukcesów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Znajdź nas na Facebooku

Najnowsze komentarze