Branże przyszłości. W co warto zainwestować?

Autor Admin w ROZWÓJ ZAWODOWY | 0 komentarze

Obecny rynek pracy jest bardzo wymagający i stawia przed nami wiele wyzwań, które dla wielu są niestety nie do pokonania. Młodzi ludzie mają dylemat, jakie studia wybrać, jaki kierunek da im takie wykształcenie, aby mogli oni za kilka lat czerpać zyski ze swojej pracy, która jednocześnie będzie dawała im satysfakcję. Gdzie należy szukać luki w naszym rynku pracy? Czy naprawdę wyjazd za granicę jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem, aby móc żyć godnie i nie martwić się o swoją przyszłość?

Wizja przyszłości w świadomości wielu ludzi nie jest optymistyczna. Ich obawa przed znalezieniem dobrze płatnej pracy dominuje nad rozsądkiem i nie pozwala trzeźwo spojrzeć na obecny i przyszłościowy rynek pracy. Niektórzy wybierają „mniejsze zło” i rozpoczynają studia, które nie wymagają od nich dużego zaangażowania, a inni decydują się na wyjazd za granicę w poszukiwaniu godnego życia.

Badania i statystyki pokazują, że sytuacja na rynku pracy w Polsce wcale nie wygląda tak źle, jak mówi się o tym w mediach czy podczas spotkań towarzyskich. Jest kilka dróg, którymi warto podążać już teraz, aby za 10 lat cieszyć się satysfakcjonującymi zarobkami i dobrą posadą. Jakie branże będą czekać z otwartymi rękami na wykwalifikowanych specjalistów za kilka lat?

Branża IT 

Bardzo dynamicznie i prężnie rozwijają się branża, która pomimo dużego zainteresowania wciąż czeka na dobrze wykwalifikowanych specjalistów. Komputeryzacja, coraz to nowsza technologia oraz dominująca rola Internetu zmusza firmy do zatrudniania informatyków i osoby specjalizujące się w telekomunikacji i technologii informacyjnej. Już teraz pożądani są programiści, graficy i webmasterzy. Niepohamowany rozwój technologii na pewno nie zmieni swojego kierunku i z roku na rok technika i oprogramowania będą stawiały przed nami jeszcze większe wymagania.

Usługi 

Przyszłość bez wątpienia będzie należała do sektora usług. Przede wszystkim należy skoncentrować się na docieraniu do klienta drogą internetową. Obecnie bardzo wiele firm prowadzi swoją działalności w oparciu o Internet lub traktuje go, jako niezawodne wsparcie dla swoich usług. Przyszłościowe może okazać się również inwestowanie w osoby starsze, które coraz chętniej korzystają z możliwości spędzania czasu wolnego wśród ludzi w swoim wieku. Starzejące się społeczeństwo będzie wymagało opieki i wsparcia, a nadal brakuje dobrze wykwalifikowanych pielęgniarek i odpowiednio wyposażonych domów spokojnej starości.

Edukacja 

Ludzie chcą się kształcić, co widać po wzrastającym zainteresowaniu studiami oraz dodatkowymi szkoleniami. Pracodawcy stawiają coraz większe wymagania przed swoimi pracownikami, co zmusza ich do podjęcia działań w celu uzyskania lepszego wykształcenia oraz ukończenia specjalistycznych kursów. To otwiera drogę trenerom rozwoju oraz doradcom w różnych branżach. Coraz chętniej korzystamy również z możliwości e-learningu, gdzie po raz kolejny widać nieograniczone możliwości Internetu.

Ochrona środowiska i biotechnologia 

Nauki biologiczne to wymagające kierunki, jednak to właśnie one mogą dać nam w przyszłości dobrze płatną pracę. Unia Europejska wdraża bardzo wiele projektów i ustaw, które opowiadają się za ekologią. Obecnie branża ta jest jeszcze w tyle, jednak w przeciągu kilku lat ma to ulec dużej zmianie. Podobnie jest w przypadku biotechnologów, którzy za granicą są już teraz doceniani i otrzymują za swoją pracę bardzo duże wynagrodzenie. Opracowują oni i przeprowadzają testy diagnostyczne, których celem jest stworzenie szczepionek na nieuleczalne choroby oraz kontrolowanie stanów produktów spożywczych i przemysłowych.

Postaw kropkę nad i

Rynek jest dość mocno konkurencyjny, a oczekiwania młodych ludzi z każdym rokiem rosną. Ci, którym się udało, często dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi. Prawie zawsze powtarza się ten sam scenariusz – praca już od początku studiów, często za darmo, ale zawsze w branży, która daje satysfakcję.

Nikt Ci nie da gwarancji sukcesu, ale jeśli poważnie myślisz o swojej przyszłości, to swoje szanse o wiele bardziej zwiększysz, inwestując czas i wiedzę w branże przyszłości. Nie wolno też zapominać o tym, że bardzo często to samo doświadczenie zawodowe zdobyte podczas nauki jest bardziej wymierne niż 5 lat studiów.

Tags: , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Znajdź nas na Facebooku

Najnowsze komentarze