Doradztwo zawodowe – potrzeba czy moda dzisiejszych czasów?

Autor Natalia Konarkowska w ROZWÓJ ZAWODOWY | 0 komentarze

ZACZNIJMY OD TEGO, CZYM JEST DORADZTWO ZAWODOWE?

Jest to kontakt doradcy zawodowego z osobą, która staje przed wyborem roli zawodowej, zmiany pracy lub potrzebuje i chce zdobyć wiedzę o sobie samym, która umożliwi wybór właściwego dla siebie miejsca zatrudnienia.

CO MOŻE MI ZAOFEROWAĆ DORADCA?

Doradca nie oferuje, jak również nie rozdaje umiejętności, których wymaga od Ciebie rynek pracy. Zadaniem doradcy jest pomoc w przekwalifikowaniu zawodowym, określeniu i zaplanowaniu ścieżki kariery. Uświadamia zainteresowanych, jakie kroki należy podjąć, aby marzenie o zmianie pracy stało się rzeczywistością. Doradca za pomocą testów, kwestionariuszy i wiedzy specjalistycznej diagnozuje nasze umiejętności, predyspozycje zawodowe i osobowościowe.  Po spotkaniu z doradcą zawodowym wyposażymy się w niezbędną wiedzę, o nas samych.

 

Hand writing I love my resume with marker,business concept

CZY SĄ JESZCZE JAKIEŚ KORZYŚCI ZE SPOTKANIA Z DORADCĄ ZAWODOWYM?

Dzisiejszy rynek charakteryzuje zmienność, ciągła konkurencyjność i niestabilność, oczywiście jest ona  uzależniona od rodzaju i specyfiki branży. W jednej możemy odczuwać to bardziej, w drugiej wcale. Myślę jednak, że większość czytających zgodzi się ze mną, co do faktu, że pracodawcy wymagają od nas znacznie więcej niż kiedyś. Zależy im na kompetentnych i wykwalifikowanych pracownikach, którzy z własnej woli dokształcają się i wykazują proaktywną postawę- zarażając nią innych współpracowników. Dlatego tak ważne jest zdobywanie wiedzy o sytuacji i procesach zachodzących na rynku pracy. Poruszanie się, jak również wchodzenie na rynek pracy jest niezwykle trudne.  Nieodpowiednie zaplanowanie rozwoju zawodowego może skończyć się niepowodzeniem. Dlatego im wcześniej zaczniemy planować i kształtować swój rozwój edukacyjno – zawodowy, tym więcej i przede wszystkim szybciej możemy osiągnąć sukces. Niewiele osób potrafi, to zrobić samodzielnie i we właściwy sposób, wtedy też pomocne staje się skorzystanie z usług doradcy zawodowego, który wspólnie z nami zaplanuje rozwój kariery zawodowej.

CZEGO SIĘ DOWIEM PO KONSULTACJI Z DORADCĄ?

W trakcie spotkań z doradcą masz okazje poznać swoje potrzeby zawodowe, określić motywatory, nazwać mocne i słabe strony, które wzmacniają poczucie pewności siebie. W następstwie tego w trakcie rozmów rekrutacyjnych lub spotkań z przełożonym z łatwością określisz swoje zasoby, wskażesz silne i rokujące umiejętności, nazwiesz wartości, jakie wraz z Twoim zatrudnieniem otrzyma pracodawca. W wyniku takiej wiedzy wzrośnie Twoja samoświadomość (mocne strony, atuty, osiągnięcia zawodowe, sukcesy). Mając takich wachlarz informacji o sobie, bez najmniejszego problemu zdefiniujesz własną osobowość i dopasowane do niej miejsce pracy, stanowisko i zakres obowiązków. Wraz z doradcą opracujesz indywidualny plan rozwoju kariery zawodowej, ujmując Twoje oczekiwania i zachodzące na rynku trendy.

MAJĄC TYLE LAT DOŚWIADCZENIA ZAWODOWEGO, POWINIENEM KORZYSTAĆ Z USŁUG DORADCY?

Lata pracy i doświadczenie zawodowe nie definiują ani też nie ograniczają w możliwości korzystania z usług doradcy zawodowego. Z pomocy doradcy mogą skorzystać nie tylko osoby rozpoczynające planowanie kariery zawodowej, ale także osoby chcące zmienić swój zawód. Doradca pomaga w przekwalifikowaniu się i w określeniu na nowo swojej ścieżki kariery. W naszym prawie 100 letnim życiu doświadczamy kilku etapów zawodowych i na każdym z nich stawiamy sobie kolejne cele, które wiążą się z nowymi wyzwaniami. Proces rozwoju zawodowego człowieka obejmuje całe życie, od dzieciństwa do późnej starości. To z kolei powoduje ciągłe przemiany statusu quo i wymaga od nas dostosowywania się do zachodzących realiów. Dlatego pomoc doradcy, okazuje się cenna na różnych etapach życia zawodowego.

Powerful businessman

SKORZYSTAĆ,  NIE SKORZYSTAĆ?

Istnieją kraje, w których nie przykłada się wagi do świadomego planowania kariery. Takim krajem jest też Polska. U nas intuicyjnie wybieramy zawód, wykształcenie, a potem w zgodzie ze sobą samym lub też wbrew sobie realizujemy karierę zawodową.
Miewamy w życiu przełomowe momenty, które przewracają nasze życie do góry nogami – wtedy też zachodzą zmiany, które uświadamiają nas, że ostatnie kilkanaście lat robiliśmy coś, co nie sprawiało nam szczęścia. Takie refleksje bywają budujące, pozwalają znaleźć wartość w zachodzących wydarzeniach i na końcu osadzają nas w odpowiednich realiach. Stwierdzamy, że to jest to miejsce, to jest ten czas i otoczenie, ludzie, z którymi zawsze chcieliśmy obcować. W następstwie tego może pojawić się refleksja, dlaczego tyle lat musiało być inaczej? Czy praca nie mogła od zawsze dostarczać mi powodów do zadowolenia? Czy nie miałbym dzisiaj więcej, a może zaszedłbym o 10 kroków dalej, a wszystkie marzenia, jakie miałem w głowie byłyby spełnione?

Oczywiście, że mogłoby być inaczej, może zdecydowanie lepiej i przyjemniej, tylko czy warto się nad tym zastanawiać?
Moim zdaniem nie jest warto. Na pewno warto jest podejmować kluczowe decyzje z odpowiednią ilością informacji. Poznać możliwości, których nie znamy, poznać zdanie innych, zasięgnąć wiedzy o swoich predyspozycjach, podzielić się obawami i rozterkami przy wyborze zawodu. Takiej możliwości dostarcza nam kontakt, konsultacja z doświadczonym doradcą zawodowym. Korzyści płynące z takiej relacji przewyższają koszta, które można liczyć w latach pracy w niedopasowanej roli zawodowej.

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Znajdź nas na Facebooku

Najnowsze komentarze