Poczucie własnej wartości a wiara w siebie – na czym polega różnica?

Autor Admin w DOSKONALENIE | 0 komentarze

Jak często zdarza wam się podziękować waszym dzieciom za to, że po prostu są? Czy pokazujecie im, jak ważna jest dla was sama ich obecność, bez względu na to, co robią? Myślicie teraz „przecież to oczywiste, one doskonale o tym wiedzą”. Przecież ważniejsze jest to, aby doceniać je za to, co robią, jak robią i chwalić konkretne zachowania…

W zależności od tego, co dokładnie mówimy i na co reagujemy, budujemy tym samym w naszych dzieciach poczucie własnej wartości ALBO wiarę w siebie – na tym polega różnica.

Handicap

Poczucie własnej wartości – dlaczego jest tak ważne?

Na przekonanie o poczuciu własnej wartości składają się takie czynniki jak wiedza o sobie, to jakim człowiekiem jesteś i Twoje doświadczenia. Osoby o wysokim poczuciu własnej wartości czują się ze sobą dobrze, są niezależne, szanują siebie i swoje granice. Wiedzą, że zasługują na to, co dobre i posiadają pozytywne informacje o sobie. Dzięki temu są w stanie budować zdrowe i wartościowe relacje z innymi ludźmi – ponieważ doceniają siebie za to, kim są. Potrafią dawać, ale potrafią też brać.

Jak zbudować poczucie własnej wartości u naszych dzieci?

Wartość budujemy wtedy, kiedy doceniamy, że ktoś po prostu jest. Cenimy za to, jakim jest człowiekiem i akceptujemy z całym doświadczeniem, jakie posiada. Słowa, które wypowiadamy, są najważniejszym narzędziem, które możemy wykorzystać aby zbudować w naszych dzieciach poczucie, że są wartościowe. Język, którym się posługujesz, dostarcza Ci odpowiedzi, co budujesz w swoim dziecku.

Kiedy Twoja córka, syn przychodzi do Ciebie z namalowanym obrazkiem, co zazwyczaj mówisz?

Kochanie, ale pięknie namalowałeś! – w ten sposób wzmacniamy w dziecku jego wiarę w siebie. Chwaląc za działanie czy konkretne zachowanie, dziecko ma poczucie, że potrafi czegoś dokonać.

Sposobem na to, aby budować poczucie wartości jest chwalenie naszego dziecka, dziękując, że coś zrobiło – nie oceniając go.

Dziękuje, że namalowałeś to dla mnie!

Dziękuje, że tak pięknie pomogłeś mi dziś posprzątać.

Dziękuje, że jesteś tu teraz ze mną.

W ten sposób budujesz i wzmacniasz poczucie własnej wartości już od najmłodszych lat.

Wiara w siebie – czym różni się od poczucia własnej wartości?

Wiara w siebie związana jest z działaniem i osiąganiem celów. Odnosi się do tego, co uważamy, że jesteśmy w stanie zrobić. Jest oceną naszych możliwości i zdolności, jest tym, co potocznie nazywamy pewnością siebie.

Osoby, które wierzą w siebie wiedzą, że mogą czegoś dokonać. Porażki nie wpływają znacząco na ich samoocenę – potrafią wyciągać z nich wnioski na przyszłość. Podejmując się działań, wyznaczając cele wiedzą, że posiadają wszystkie niezbędne umiejętności, które pomogą im w osiągnięciu sukcesu.

Dlaczego łatwiej budować wiarę w siebie?

Żyjemy w czasach, w których zdecydowanie łatwiej i częściej zdarza nam się chwalić innych za coś, czego dokonali. Zastanów się, kiedy ostatnio powiedziałeś swojemu dziecku, przyjaciółce, chłopakowi, że cieszysz się z tego, że po prostu jest? Przypomnij sobie, czy Twoi rodzicie, częściej chwalili Cię za to, że zrobiłeś coś dobrze czy częściej powtarzali, jak bardzo Cię kochają i doceniają za to, że po prostu jesteś? Mając takie wzorce, dorastamy z gotowym schematem postępowania. Tak się utarło, więc i ja tak robię. Nie twierdzę, że wiara w siebie jest czymś mniej ważnym, bo ma równie ogromny wpływ na nasze życie i osiąganie przez nas tego, czego w życiu pragniemy. Jednak warto mieć świadomość tego, że wzmacniając wiarę w siebie, nie zbudujemy tym samym poczucia własnej wartości. I ważne jest, abyśmy byli tego świadomi od samego początku – wychowując nasze dzieci, które z tym poczuciem ruszą w świat i w ogromnej mierze od nas zależy, w jaki sposób z tym światem się zmierzą. Dajmy im podstawę, na której będą w stanie zbudować satysfakcjonujące życie i wartościowe relacje z innymi ludźmi.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Znajdź nas na Facebooku

Najnowsze komentarze