Praca marzeń. Dlaczego warto poddać się testowi predyspozycji zawodowych?

Autor Admin w ROZWÓJ ZAWODOWY | 0 komentarze

Chodzenie do pracy stanowi dla Ciebie przykrą konieczność? Czujesz, że stoisz w miejscu i nie realizujesz się na miarę swych oczekiwań? Być może niewłaściwie wykorzystujesz wrodzone talenty – predyspozycje zawodowe, którymi zostałeś obdarzony przez los.

 

 

 

Psychologowie są zgodni – każdy z nas posiada dominujące cechy charakteru, pulę umiejętności kwalifikującą do wykonywania pewnych czynności i zawodów. Określenie własnych predyspozycji zawodowych pomaga w wytyczeniu ścieżki kariery, ale też czyni nas szczęśliwszymi na co dzień. Jak określić, w jakim zawodzie sprawdzimy się najlepiej? Wystarczy, że odwiedzimy dobrego psychologa i poddamy się testowi psychologicznemu.

Na czym polega test predyspozycji zawodowych?

Test predyspozycji zawodowych przyjmuje formę prostego kwestionariusza, wypełnianego zazwyczaj w formie pisemnej bądź cyfrowej. Podczas rozwiązywania testu, osoba badana jest konfrontowana z hipotetycznymi sytuacjami życiowymi, pomagającymi w ustaleniu indywidualnego rysu psychologicznego i zestawu cech osobowościowych.

Idea testu predyspozycji zawodowych

Zamysł testu opiera się na koncepcji naukowej psychologa Johna Lewisa Hollanda. Ten amerykański badacz uważał, że preferencje zawodowe każdej osoby stanowią pochodną wrodzonych cech osobowości oraz przebiegu życia. Według Hollanda, wyróżniamy aż sześć typów preferencji zawodowych – realistyczny, badawczy, artystyczny, społeczny, przedsiębiorczy oraz konwencjonalny. Każdy człowiek posiada przeważnie jeden dominujący typ preferencji. Tym samym, osoba o usposobieniu artystycznym powinna kształcić się właśnie w tym kierunku, poszukując pracy adekwatnej do jej talentów i umiejętności. Dzięki temu osiągnie pełnię satysfakcji w życiu zawodowym – komentuje Natalia Konarkowska, psycholog i doradca zawodowy wrocławskiej Akademii Rozwoju.

Czy wyniki testu są wymierne?

Wyniki testu określają, jakim typem osobowości dysponujemy, a tym samym pozwalają na znalezienie zawodu odpowiadającego naszym potrzebom i preferencjom. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy przeprowadzony test wykazuje równoczesne nasilenie kilku cech. Wówczas wybór ścieżki kariery może okazać się trudny. Osoby o różnorodnych zainteresowaniach i cechach często zmieniają wykonywany zawód, bądź podejmują się wielu zajęć jednocześnie. W określeniu zawodowych priorytetów pomocna okaże się konsultacja z odpowiednim psychologiem-doradcą zawodowym. Wspólnie z nim nie tylko rozwiążemy testy, ale też stworzymy indywidualny plan rozwoju zawodowego.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Znajdź nas na Facebooku

Najnowsze komentarze