Samospełniające się proroctwo – czyli jak zmienić nasze oczekiwania i dostać to, czego naprawdę chcemy

Autor Admin w DOSKONALENIE | 0 komentarze

Wiele razy doświadczyłam w życiu sytuacji, w których moje przekonania, nastawienie czy też uprzedzenia, wpływały na podjęte przeze mnie decyzje czy postrzeganie ludzi i wydarzeń. Oczekiwania, które tworzyłam w głowie spełniały się, a stereotypy, którymi się kierowałam – zauważałam w zachowaniu innych osób. Czy uwierzyliście kiedyś w plotkę na czyjś temat, zanim w ogóle poznaliście tą osobę? Czy po spotkaniu z nią, mając niezbyt pozytywne do niej nastawienie, zdawało wam się, że widzicie w niej zachowania, które faktycznie ją potwierdziły?

Business Concept

 

Samospełniające się proroctwo – zjawisko dobrze znane w psychologii, którego konsekwencje zostały szeroko opisywane w licznych eksperymentach. Jednak równie często występuje w naszym życiu codziennym.

Na czym polega?

Każdy z nas posiada jakieś oczekiwania związane z konkretną sytuacją, czy daną osobą. Konsekwencją tego jest to, że zachowujemy się wobec niej zgodnie z naszą postawą, wpływając na nią w sposób nieświadomy.  W rezultacie sami doprowadzamy do takiego finału, jaki przewidzieliśmy.

Mówiąc prościej – czy pracowałeś kiedyś z szefem, który był negatywnie nastawiony do Ciebie lub Twoich współpracowników? Przekonany o swojej opinii, zachowywał się w sposób arogancki, nie wierzył w Twoje możliwości i dawał ci to odczuć na każdym kroku? Czy doprowadziło to do tego, że straciłeś całą motywację do swojej pracy, bo wiedziałeś, że wszelkie starania i tak nie zostaną docenione? Szef poprzez swoje działania potwierdził jedynie swoją negatywną postawę wobec Ciebie, a Ty zacząłeś zachowywać się dokładnie tak, jak tego oczekiwał.

Samospełniająca przepowiednia a poczucie własnej wartości

Również przekonania na nasz własny temat mają ogromny wpływ na nasze postępowanie i postrzeganie nas przez innych. Szczególnie niebezpieczne wydaje się w sytuacji, kiedy myślimy o sobie w sposób negatywny. „Na pewno nie dam sobie z tym rady”, „Na pewno nikt mnie nie lubi”, „Nie mam nic ciekawego do powiedzenia” – mając takie myśli na swój temat, uruchamiamy schemat zachowań, przez co doprowadzamy do stanu zgodnego z naszą postawą. Wyobraź sobie sytuację, kiedy miałeś do wykonania jakieś nowe zadanie, jednak byłeś pewien, że nie jesteś wystarczająco dobry, aby je zrealizować. Nie do końca świadom, włożyłeś znacznie mniej wysiłku i zaangażowania w jego wykonanie, przez co potwierdził się Twój scenariusz – rezultat okazał się kiepski (tak jak przypuszczałeś na początku).

Samospełniające się proroctwo – czy tylko nam szkodzi?

Ważne jest jednak to, że samospełniające się proroctwo nie zawsze doprowadza do negatywnych konsekwencji. Może działać ono na naszą korzyść w momentach, kiedy zaakceptujemy siebie i innych takimi, jakimi są. Wszelkie przekonania czy oczekiwania przyciągają do nas takie sytuacje, czy takich ludzi, którzy reagują na nasze zachowania. Jeżeli trudno nam jest polubić siebie – jak inni mają nas akceptować? Powodzenia, które pragniemy osiągać w życiu, zależą w głównej mierze od tego, co sami na ten temat myślimy. Kluczem do wszelkich pozytywnych zmian w dowolnej dziedzinie naszego życia jest przede wszystkim to, co myślimy i czego oczekujemy od konkretnej sytuacji. Eliminując negatywne założenia, skupiając się na tym, co dobrego możemy osiągnąć – zaczynamy działać w sposób, który przybliży nas do oczekiwanego rezultatu.

Warto również zaznaczyć, że efekt samospełniającej się przepowiedni nie jest zjawiskiem, które występuje zawsze, ponieważ na jego wystąpienie wpływa szereg czynników. Jednak świadomość, że istnieje, może spowodować, że będziemy potrafili, chociaż częściowo je kontrolować w sposób, który może doprowadzić jedynie do osiągania większych sukcesów.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Znajdź nas na Facebooku

Najnowsze komentarze