Strefa komfortu – czyli jak się odważyć i zacząć działać?

Autor Admin w DOSKONALENIE | 0 komentarze

Usłyszałam kiedyś, że rozwój zaczyna się tam, gdzie kończy się Twoja strefa komfortu. Zaczęłam się zastanawiać, co to właściwie oznacza?Po dłuższych rozmyślaniach uświadomiłam sobie, że za każdym razem, kiedy rozpoczynałam coś nowego, coś, co sprawiało mi trudność i powodowało dziwne uczucie lęku (głównie przed potencjalną porażką) – łatwiej było mi z tego zrezygnować. Tylko, dlaczego tak się działo?

 

lifestyle choices: multiple choice test, challenge or safety

Strefa komfortu – co to takiego?

Każdy z nas posiada strefę, przestrzeń, w której czuję się wygodnie i bezpiecznie. Praca, która stała się już nudną rutyną. Związek, w którym tkwisz już tylko z przyzwyczajenia, Ci sami znajomi i środowisko, bo w nim czujesz się bezpiecznie a rozmowy wydają się przewidywalne. Jednak wciąż pojawia się myśl, że chciałbyś coś zmienić, tylko nie wiesz jak? Podążając utartymi, dobrze znanymi szlakami czy nawykami, trudniej jest nam wprowadzić jakąkolwiek zmianę. Nasz mózg doskonale wie, że kierując się taką drogą, nie napotka na niepowodzenia, a wysiłek będzie znacznie mniejszy niż w przypadku podjęcia nowego wyzwania. Efekt ekspozycji – termin dobrze znany w psychologii społecznej wyjaśnia, że zdecydowanie bardziej lubimy to, co jest nam dobrze znane. W takim razie, jaki jest sens cokolwiek zmieniać, skoro wzbudza to w nas tak wiele trudnych emocji?

Pierwszą rzeczą, z której powinniśmy zdać sobie sprawę, jest to że dopiero wyjście poza strefę komfortu może pomóc nam uzyskać bardziej satysfakcjonujące efekty czy pomóc znaleźć nowe, często lepsze rozwiązania. Podjęcie choćby niewielkiej próby jest pierwszym krokiem do dalszego rozwoju i osiągnięcia tego, co zamierzaliśmy od dłuższego czasu. Spróbuj wyobrazić sobie strefę komfortu, jako okrąg, w którym znajdują się wszystkie Twoje umiejętności, wiedza, doświadczenie czy dotychczasowe osiągnięcia. Wszystko to, czego możesz się nauczyć, rozwinąć czy poznać, znajduję się poza nią.


Lęk przed niepowodzeniem – jak go uniknąć?

Wiedząc już, że każda zmiana wzbudza w nas opór i lęk, warto pamiętać, aby przy podejmowaniu nowych wyzwań stosować technikę małych kroków. Masz dość swojej pracy, ale na samą myśl o poszukiwaniu nowej jesteś przerażony? Zacznij od zrobienia listy umiejętności, rzeczy, w których jesteś dobry. Określ swoją wiedzę i kompetencję – wydaję się prostsze? Zaplanuj poszczególne kroki, nawet jeżeli wydają się niewielkie. Wątpliwości pojawiają się zawsze, jednak już samo podjęcie przez Ciebie działań, może okazać się dla Ciebie niezwykle motywujące.Slajd1

Strach jest naturalną emocją, która towarzyszy prawie każdej zmianie. Popełnianie błędów może zagrozić naszej samoocenie i poczuciu stabilności, dlatego tak dobrze znane jest nam odkładanie pewnych decyzji czy działań na później. „Nie jestem w stanie tego zrobić”, „na pewno mi się nie uda”, „to po prostu niemożliwe” – zapewne nie raz słyszałeś podobne myśli w swojej głowie. Dlatego tak ważne w tym procesie jest Twoje nastawienie. Co może nam pomóc przełamać opór?

  • Traktuj niepowodzenia i porażki, jako część swojego życia
  • Pamiętaj, że jedynie poprzez popełniane błędy, może stać się lepszym w tym, co robisz
  • To od Ciebie zależy, w jaki sposób traktujesz swoje porażki. Czy zniechęcają Cię do działania, czy są źródłem cennych informacji i nauki jak uniknąć ich następnym razem?
  • Miej świadomość, że nic nie zmieniając, pozostaniesz w tym samym miejscu

Plan awaryjny – nic Cię nie zaskoczy

Jeżeli nowa sytuacja wzbudza w Tobie opór i wciąż zwlekasz z podjęciem jakichkolwiek działań, warto, aby przy planowaniu poszczególnych kroków mieć również plan awaryjny. Wykorzystywane w coachingu poniższe ćwiczenie, może pomóc uświadomić sobie, co tak blokuję Cię przed podjęciem prób czegoś nowego:

Zrób listę 10 najgorszych rzeczy, jakie mogą ci się przytrafić, jeśli zdecydujesz się na zmianę dotychczasowego postępowania, rozpoczniesz nowe, ryzykowne przedsięwzięcie czy też inne wyzwanie. Do każdego z wymienionych przez Ciebie trudności, wymyśl scenariusz postępowania-plan ratunkowy. Co konkretnie możesz zrobić, gdyby ta przeszkoda pojawiła się na twojej drodze? Co się stanie i jak będziesz się czuł, jeśli uda ci się to osiągnąć?

Pamiętaj, że to, co ważne w Twoim życiu zaczyna się poza Twoją strefą komfortu! :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Znajdź nas na Facebooku

Najnowsze komentarze